Vesvese yapıyoruz

“Bu kitap bir eylemdir, hedefin devrim olduğu bir eylem. Zihinsel bir bilgelik, akademik at boku ya da mermere işlenmiş, sonsuzluğa yazılmış fikirler değil. Bir sürecin parçasıdır ve bağlamı değişimdir. İnsanların kendi hayatları üzerinde gücü olması, topluma tam anlamıyla katılabilmeleri, onurlu ve özgürce yaşayabilmeleri için toplumsal formları ve insan bilincini yeniden biçimlendirme derdinde olan dünya çapında bir hareketin parçasıdır.”
Andrea Dworkin, Kadın Nefreti

 

Toplumun ve siyasi iktidarların baskısına rağmen kadınların sesinin görece yükseldiği bir dönemde yaşıyoruz. Ancak aramızdan bazıları yükselen seslerin içinde kulak tırmalayabiliyor. Çünkü muhalif gibi görünse de popüler olan, baskın olan perspektifin içeriğini sorgulamaya kalkışıyor. Kimse etrafında can sıkıcı fikirler duymak istemez, kendi evreninde barındırdığı fikirlerin zarar görmesini kolay kabullenemez. Hele bu fikirlerin iktidara ve genelgeçer olana ters düştüğü kabul edilmişse her türlü ‘vesvese’ davaya zarar verir diye damgalanabilir. Buna rağmen kendi kendine “o da öyle değil ama sanki” demektense insanın kafasında uçuşanları, okuduklarını, yazdıklarını aktarma derdine düşmesinde fayda var.

Burada eğlenceli şeylerden bahseden bir feminizm bulmayacaksınız. Genelde tadımızı kaçıran ya da bildiklerimizi sorgulayan meselelerden bahsedeceğiz çünkü onlara daha az alan açılıyor. Söyleyecek sözü olan, çorbaya tuz katmak isteyen herkes muhabbet@feministvesvese.com adresine yazabilir.