Stormé’yi hatırlamak – Stonewall Devriminin Fitilini Ateşleyen Siyah Kadın

59349f262300001700348c0fJULIA DIANA ROBERTSON

Filmde ona yer verilmemişti, her zamanki gibi tarih yeniden yazılırken de özne erkekler olmuştu ama gelin gerçekleri ortaya serelim: İlk Stonewall isyanını 28 Haziran 1969 günü gece saat 1:20’de butch¹ bir lezbiyen ateşledi. O gece, cesur bir siyah kadın, Stormé DeLarverie kafasına bir cop darbesi almış ve kelepçelenmişti. Kanlar içinde kalabalığa dönüp bağırdı: “NEDEN BİR ŞEY YAPMIYORSUNUZ?”

Uzun süren bir mücadele sonucunda Stormé sürüklenerek polis arabasına götürüldü ve tam da o an olaylar patlak verdi. O yaz gecesi bir devrim başlamıştı ve ilk yumruğu atan da güçlü bir siyah butch lezbiyendi. Bu olaydan tam bir sene sonra, 28 Haziran 1970’de ilk Onur Mitingi gerçekleşti. Bir sene önce Stonewall’da olanlara karşı politik bir eylemdi bu miting.

“Stonewall İsyanları New York’un ürkek gey ve lezbiyenlerini savaşçılara dönüştürdüğünde küçük bir grup olarak ilk yürüyüşü organize ettik. Bunun neye dönüşeceği hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Yürüyüşe izin verilip verilmeyeceğini bile bilmiyorduk. Ama işte 28 Haziran 1970’de 6. Cadde’nin batısında, Waverly Place’de toplanmıştık ve oradaydık.” – Fred Sargeant, The Village Voice

The Stonewall Inn, mafyanın işlettiği bir bardı. İçeri girmek isteyenlere önce gözetleme deliğinden bakılırdı ve eğer eşcinsel değilseniz bu bara giremezdiniz. Polisler içeriye daldığında bunun hiç de iyi olmadığı belliydi. O zamanlar cross-dressing² illegaldi ve eğer “cinsiyetinize uygun olmayan” kıyafetler içinde yakalanırsanız tutuklanabilirdiniz.

Stormé DeLarverie 1920’lerde Afrika-Amerikalı bir anne ve beyaz bir babadan dünyaya gelmişti; drag king³ olarak performans sergiliyordu ve isyan gecesi polisle çatışan pek çok “butch” lezbiyenden biriydi. Stormé öz savunma olarak ilk yumruğu atmıştı. “Polis bana vurdu, ben de ona vurdum,” diye aktarmıştı.

“Stormé DeLarverie ismi anımsanmıyor olabilir ama anımsanmalı. Kimileri onu Eşcinsel Topluluğunun Rosa Parks’ı olarak tanımlıyor.” -After Ellen

Stormé DeLarverie hiçbir zaman bu tarihsel hareketi ateşleyen kişi olarak nam salmanın peşine düşmedi. Ama pek çok kişi onun Stonewall İsyanları’nı başlatan çağrısını hatırlıyor.

“O gece orada takılan geyler, lezbiyenler, drag queenler ve drag kingler karşı koymaya ve savaşmaya karar vermişti.” -Washington Post

Stormé DeLarverie lezbiyen topluluğuna onlarca yıl gönüllü sokak devriye işçiliği yaparak hizmet verdi. Lezbiyen barlarını gezerek kendisinin “küçük kızları” olarak andığı kadınların güvenliğini sağladı. Androjen, uzun boylu, esmer, yakışıklıydı ve ruhsatlı bir silah taşıyordu. Bunu 80 küsür yaşına kadar yapmaya devam etti ve 2000lerin başlarında emekli oldu. 2017’de Amerika’da ancak bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar lezbiyen barı kaldı. San Francisco’daki son lezbiyen barı the Lexington Club 2015 yılında kapandı. Stormé “eşcinsel süperkahraman” olarak hatırlanıyor; nesli tükenen lezbiyen alanlarının korkusuz koruyucusu.

Stormé DeLarverie 24 Mayıs 2014’de Brooklyn’de uykusunda öldü.

***vesvese’nin notu: Stormé’yi anarken 26 Nisan Lezbiyen Görünürlük Günü‘ne de link atmayı ihmal etmeyelim. 🙂

Çeviri: ves.

Özgün metne buradan ulaşabilirsiniz.

 

¹ Toplumda maskülen olarak kodlanan görünüm özelliklerine sahip olan, “erkeksi” lezbiyen.
² Karşı cinse ait görülen kıyafetler giymek.
³ Erkeksi kabul edilen görünüm ve davranışlara sahip kadın performans sanatçısı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s